Normwijzer.nlHulp bij certificering in Nederland

Hulp nodig bij BREEAM-NL?

Wij helpen je verder. Vertel wat je nodig hebt en wij brengen je in contact met tot 3 specialisten in BREEAM-NL.

Waar kunnen we je mee helpen?
Skip to Content
BREEAM-NLIn-Use (bestaande bouw)

BREEAM-NL In-Use: bestaande gebouwen certificeren

BREEAM-NL In-Use is het schema voor gebouwen die al in gebruik zijn. Het meet hoe duurzaam een bestaand gebouw is en hoe het wordt beheerd. Er zijn twee varianten: een voor utiliteitsbouw (kantoren, winkels, logistiek) en een voor woningen. De officiële richtlijn staat op richtlijn.breeam.nl , beheerd door de Dutch Green Building Council . In-Use hanteert een eigen, iets afwijkende scorekaart ten opzichte van het Nieuwbouwschema. Dat lees je terug bij scores en niveaus.

In-Use is niet bedoeld voor gebouwen die je net oplevert of ingrijpend renoveert. Daarvoor gebruik je het Nieuwbouw en renovatie schema. In-Use is voor de fase daarna: het dagelijkse gebruik en beheer over een langere periode.

De twee delen van In-Use

BREEAM-NL In-Use Utiliteitsbouw v6.1.1 bestaat uit twee delen. Je kunt ze samen of los van elkaar certificeren.

DeelNaamWat wordt beoordeeld?
Deel 1AssetDe bouwkundige en installatietechnische onderdelen van het gebouw en de locatie, zoals de energieprestatie
Deel 2BeheerHoe het beheer van het gebouw is georganiseerd en uitgevoerd, zoals het onderhoud

Een voorbeeld maakt het verschil duidelijk. Deel 1 kijkt of een gebouw goede ventilatiesystemen heeft. Deel 2 kijkt of er een onderhoudsplan voor die systemen is en of het wordt uitgevoerd. Voor elk deel krijg je een eigen score op het certificaat.

Het gebruik van het gebouw door de organisatie zelf is geen deel meer van deze richtlijn. Dat zat in de oude In-Use 2016 als onderdeel Gebruik. Nu bestaat daarvoor een aparte richtlijn: In-Use Duurzame huisvesting en Bedrijfsvoering v2.0. In Nederland kun je die richtlijn combineren met In-Use Utiliteitsbouw.

Afwijkende scores bij In-Use

De scorekaart van In-Use v6.1.1 wijkt af van het Nieuwbouwschema op de onderkant. Pass begint bij 15% in plaats van 25%.

KwalificatieScore
Outstanding85% of hoger
Excellent70% tot 85%
Very Good55% tot 70%
Good40% tot 55%
Pass15% tot 40%
Unclassifiedonder 15%

Het verschil is praktisch. Bestaande gebouwen hebben beperkingen die je niet meer weg kunt ontwerpen. De lagere instap erkent dat, zonder de bovenste niveaus te verwateren. Good, Very Good, Excellent en Outstanding liggen op dezelfde percentages als bij Nieuwbouw.

Geldigheid en hercertificering

Een In-Use certificaat is standaard maximaal drie jaar geldig. Bij een portefeuilleaanpak kan een andere termijn gelden. Op het certificaat staan de datum van certificering en de datum tot wanneer het geldig is. Na drie jaar moet je hercertificeren om inzicht te houden in de actuele prestatie.

Een registratie is één jaar geldig. Haal je binnen dat jaar geen certificaat, dan registreer je opnieuw tegen de dan geldende versie.

Tussentijds kun je de prestatie laten bijwerken met de tussentijdse certificeringscyclus, na 1 en/of 2 jaar. Dat kan bijvoorbeeld als je na een jaar Deel 2 Beheer toevoegt aan een certificaat voor Deel 1 Asset. Verandert de score met meer dan 10%, dan is een bezoek van een Assessor nodig. Bij een kleinere wijziging volstaat een controle op papier. De geldigheid van het certificaat blijft gelijk.

Hercertificering is ook een kans. Je meet opnieuw, bijgewerkte data telt mee en je kunt een hoger niveau bereiken als het beheer is verbeterd.

Voor wie is In-Use?

In-Use is primair interessant voor eigenaren en beleggers met een bestaande portefeuille gebouwen. Het laat zien hoe duurzaam je vastgoed is en hoe goed het wordt beheerd. Dat is relevant voor ESG-rapportage, financiering en huurdersverwachtingen.

Een facility manager van een kantoorgebouw kan met Deel 2 aantonen dat het energiebeheer professioneel is. Welk schema bij een kantoor past, lees je op de kantoorpagina. Een belegger met tien kantoorpanden kan de hele portefeuille structureel laten beoordelen en vergelijken.

Wil je weten of In-Use of Nieuwbouw bij jouw situatie past? Lees dan eerst voor wie is BREEAM-NL en bekijk het stappenplan.

Volgende stappen

Bronnen